De regionala viltråden

För varje verksamhetsområde inom Finlands viltcentral har det valts ett regionalt viltråd. Det är ett strategiskt förvaltningsorgan på regional nivå som stöder viltpolitiken och deltar i beredningen av den. De regionala viltrådens uppgifter anges i viltförvaltningslagen och i förordningen om viltförvaltningen.

De regionala viltråden ökar ett öppet och interaktivt samarbete med intressentgrupperna och strävar genom sin verksamhet efter att främja sammanjämkandet av olika intressen. Dessutom deltar de regionala viltråden i beredningen av de riksomfattande förvaltningsplanerna som styr vården av viltbeståndet.

De regionala viltråden behandlar ärenden som gäller vilthushållning samt stöder, leder och bistår Finlands viltcentrals verksamhet i andra uppgifter än offentliga förvaltningsuppgifter och personalförvaltning. De regionala viltråden kan ha en viktig roll även som samarbetspartner till landskapsförbunden vid beredningen av landskapsstrategier.

Ett regionalt viltråd har högst tio medlemmar, av vilka sex representerar regionens jaktvårdsförening. Till ett regionalt viltråd hör dessutom representanter för landskapsförbundet, NTM-centralen, skogscentralen och en regionalt betydelsefull markägarorganisation.

De regionala viltråden utses av jord- och skogsbruksministeriet på förslag av jaktvårdsföreningarnas regionmöten och intressentgrupperna, och mandatperioden är tre år. De ärenden som behandlas på mötena bereds och föredras av en anställd på Finlands viltcentral.

Medlemmarna i de regionala viltråden

1.8.201731.7.2020

Medlemmar (personlig ersättare inom parentes):

Södra Tavastland

  • Pekka T. Partanen, ordförande (Juha Lahti)
  • Sauli Olkkonen, vice ordförande (Matti Lehtimäki)
  • Erkki Lähde (Janne Hakamäki)
  • Antti Simonen (Harri Mansikkamäki)
  • Simo Nikula (Reijo Snellman)
  • Jukka Lehtinen (Leo Lindholm)
  • Antero Niemelä (Jari Paakkunainen), Tavastlands förbund och Päijät-Häme förbund
  • Lassi Hurskainen (Kari Kivikko), NTM-centralen i Tavastland
  • Jouni Rantala (Mikko Kallioinen Finlands skogscentral
  • Arto Laine (Asta Sarkki), MTK Häme

Södra Savolax

  • Juhani Kukkonen, ordförande (Esko Laitinen)
  • Seppo Törnroos, vice ordförande (Matti Lyömiö)
  • Teemu Ylönen (Marko Erjansalo)
  • Tommi Vehmala (Kari Laine)
  • Erkki Sairanen (Juha Karhu)
  • Timo Nissinen (Jani Auvinen)
  • Sanna Poutamo (Jyrki Kuva), Södra Savolax landskapsförbund
  • Kaija Siikavirta (Arto Ustinov  NTM-centralen i Södra Savolax
  • Antti Heikkilä (Juha Pykäläinen), Finlands skogscentral
  • Timo Leskinen (Pasi Häkkinen), MTK Etelä-Savo

Sydöstra Finland

  • Ilkka Tiainen, ordförande (Veikko Kovanen)
  • Jarmo Myllylä, vice ordförande (Martti Rastas)
  • Kai Korpi (Antti Venho)
  • Ari Kylliäinen (Vesa Hyypiä)
  • Iiro Sokero (Antti Raanoja)
  • Jani Taskula (Esa Tujula)
  • Antti Rämä (Lotta Vuorinen), Södra Karelens förbund och Kymmenedalens förbund
  • Jussi Kailasto (Simo Jokinen), NTM-centralen i Sydöstra Finland
  • Pekka Kuitunen (Pekka Järvinen), Finlands skogscentral
  • Antti Mattila (Timo Partinen), MTK Kaakkois-Suomi

Kajanaland

  • Asko Keski-Nisula, ordförande (Jarmo Tolonen)
  • Teuvo Suutari, vice ordförande (Ismo Makkonen)
  • Tuomas Huotari (Keijo Heikkinen)
  • Jukka Tuikka (Jari Korhonen)
  • Mikael Romppainen (Timo Toivonen)
  • Jani Haataja (Martti Tervaniemi)
  • Raimo Piirainen (Tiina Sarparanta), Kainuun liitto
  • Jouko Saastamoinen (Markus Kvist), NTM-centralen i Kajanaland
  • Tuomo Mikkonen (Mika Rautiainen), Finlands skogscentral
  • Markku Ronkainen (Kari Paavilainen), MTK Pohjois-Suomi

Mellersta Finland

  • Leo Houhala, ordförande (Kari Kiiskinen)
  • Reijo Vesterinen, vice ordförande (Ari Urpilainen)
  • Markku Autio (Tenho Lehtonotko)
  • Yrjö Soidinmäki (Tero Lahtinen)
  • Samuel Uusitalo (Jukka Järvinen)
  • Ahti Huikari (Jari Poikolainen)
  • Mika Kyrö (Ossi Tamminen), Mellersta Finlands förbund
  • Risto Janhunen (Taina Pietiläinen), NTM-centralen i Mellersta Finland
  • Heikki Markkanen (Seija Tiitinen-Salmela), Finlands skogscentral
  • Riku Kalmari (Matti Immonen), MTK Keski-Suomi

Lappland

  • Jari Huhtamella, ordförande (Jouko Ala-Poikela)
  • Paula Ajanki, vice ordförande (Veikko Vuolli)
  • Jari Pienimaa (Veikko Vaara)
  • Olavi Niemi (Kari Kokkonen)
  • Martti Juntti (Vesa Angeria)
  • Matti Tolvanen (Pertti Ahola)
  • Veikko Virtanen (Maarit Airaksinen), Lapplands förbund
  • Ari Neuvonen (Merja Lämsä), NTM-centralen i Lappland
  • Kari Välikangas (Arto Sorri), Finlands skogscentral
  • Samuli Kokkoniemi (Kaija Kinnunen), MTK Lappi

Uleåborg

  • Risto Hanhineva, ordförande (Olavi Vapola)
  • Teppo Kakkonen, vice ordförande (Pertti Similä)
  • Kalevi Hirvonen (Mika Timonen)
  • Markku Halonen (Lauri Siltavirta)
  • Ilmari Ojakoski (Väinö Väänänen)
  • Juha Ruotsalainen (Ilkka Törmikoski)
  • Ismo Karhu (Arja Hankivaara), Norra Österbottens förbund
  • Jorma Pessa (Timo Lehtiniemi), NTM-centralen i Norra Österbotten
  • Eljas Heikkinen (Risto Mulari), Finlands skogscentral
  • Markku Ekdahl (Veli Määttä), MTK Pohjois-Suomi

Österbotten

  • Pauli Kiviluoma, ordförande (Tapio Kalliomäki)
  • Toni Peltoniemi, vice ordförande (Toimi Kalliokoski)
  • Markku Mäki-Petäjä (Hannu Viitala)
  • Heikki Lehisalo (Jukka Mäki)
  • Olavi Rasku (Markku Ylinen)
  • Reijo Laakso (Ilkka Vainio)
  • Kai Pöntinen (Jaakko Niemistö), Södra Österbottens förbund
  • Jyrki Latvala (Tatu Latvatalo), NTM-centralen i Södra Österbotten
  • Antti Pajula (Jussi Laurila), Finlands skogscentral
  • Arsi Kanala (Timo Kankaanpää), MTK Etelä-Pohjanmaa

Norra Tavastland

  • Antti Uotila, ordförande (Mika Liehu)
  • Tapio Luuri, vice ordförande (Vesa Kastari)
  • Juha Ohralahti (Antti Franssila)
  • Jari Salminen (Wille Siuko)
  • Pekka Kojola (Matti Liesjärvi)
  • Teuvo Uusitalo (Kimmo Alakoski)
  • Iris Havola (Mikko Koponen), Birkalands förbund
  • Harri Vitikka (Kaj Koivisto), NTM-centralen i Birkaland
  • Ari Lähteenmäki (Antti Peltonen), Finlands skogscentral
  • Antero Unkila (Esko Yli-Pärri), MTK Pirkanmaa

Norra Karelen

  • Pentti Pulkkinen, ordförande (Eeva Lipponen)
  • Veikko Sorsa, vice ordförande,  (Harri Huttunen)
  • Esa Suomalainen (Veikko Ihanus)
  • Ari Holopainen (Eero Reijonen)
  • Jouni Tuovinen (Miika Puustinen)
  • Osmo Keronen (Esa Räty)
  • Jukka Nykänen, Norra Karelens landskapsförbund
  • Mika Pirinen (Tuomo Hämäläinen), NTM-centralen i Norra Karelen
  • Kari Soininen (Mikko Korhonen), Finlands skogscentral
  • Paavo Tanskanen (Ilkka Romppanen), MTK Pohjois-Karjala

Norra Savolax

  • Risto Juntunen, ordförande (Risto Pesonen)
  • Heikki Rönkkö, vice ordförande (Tauno Hyvönen)
  • Pertti Nevalainen (Tapani Hartikainen)
  • Eero Kukkonen (Petri Lehti)
  • Seppo Tirkkonen (Heikki Hartikainen)
  • Marko Metso (Mikko Vahteala)
  • Merja Rautiainen (Rauno Kettunen), Norra Savolax förbund
  • Timo Takkunen (Veli-Matti Vallinkoski), NTM-centralen i Norra Savolax
  • Markku Remes (Heidi Roivainen), Finlands skogscentral
  • Jukka Hujala ( Joko Åkerlund),  MTK Pohjois-Savo

Kust-Österbotten

  • Mikael Nyhoim, ordförande (Kjell Fellman)
  • Pasi Sandvik, vice ordförande (Pontus Häggblom)
  • Kaj Westerback (Erik Lindgård)
  • Joachim Kjellman (Sarah Ek)
  • Ola Knöös (Antti Kammonen)
  • Jarl Bergkulla (Kurt Lillhannus)
  • Lorenz Uthardt (Mathias Lindström), Österbottens förbund – Pohjanmaan liitto
  • Jan Flemming (Frank Norrén), NTM-centralen i Österbotten
  • Martin Sjölind (Göran Ådjers), Finlands skogscentral
  • Stig Simons (Jan-Erik Ravals), ÖSP Österbotten

Satakunta

  • Erkki Kallio, ordförande (Jorma Peltomäki)
  • Mika Tuomisaari, vice ordförande (Pentti Vanhahonko)
  • Juha Virtanen (Matti Koskela)
  • Heikki Vanha-Kuitti ( Heikki Kulku)
  • Jarkko Fagerström (Pekka Kuusisto)
  • Asko Rantala (Juha Jokela)
  • Anne Savola (Iiris Havola), Satakunta förbund
  • Hanna Mäntylä (Pekka Antila), NTM-centralen i Satakunta
  • Juhani Soukainen (Tapio Nummi), Finlands skogscentral
  • Veli-Pekka Suni (Markus NIssinen), MTK Satakunta

Nyland

  • Mikael Antell, ordförande (Ari Puolakoski)
  • Markku Tuominen, vice ordförande (Harri Nurminen)
  • Niklas Christensen (Matti Ropponen)
  • Pekka Koponen (Mikko Piirtola)
  • Henrik Rehn (Tomas Landers)
  • Harri Snirvi (Tom Rikberg)
  • Lasse Rekola (Silja Aalto), Nylands förbund
  • Petri Knaapinen (Vesa Kaasalainen), NTM-centralen i Nyland
  • Karen Wik-Portin (Mikko Kallioinen), Finlands skogscentral
  • Henrik Lindström (Seppo Lepola), MTK-Uusimaa

Egentliga Finland

  • Martin Hägglund, ordförande (Väinö Koli)
  • Seppo Lohimies, vice ordförande (Timo Santanen)
  • Ville-Veikko Haveri (Kalle Kraappa)
  • Mickel Nyström (Pontus Enestam)
  • Pekka Oksanen (Valtteri Söderman)
  • Erkki Sahlsten (Esa Viili)
  • Juho Savo (Timo Juvonen), Egentliga Finlands förbund
  • Risto Timonen (Jaakko Klang), NTM-centralen i Egentliga Finland
  • Markku Sievänen (Timo Silver), Finlands skogscentral
  • Ville Kalluinen (Mats Vesterlund), MTK Varsinais-Suomi
Uppdaterad 1.8.2017