Siirry sisältöön Siirry sivustokarttaan

Lupamaksut ja käsittelyajat

Lupamaksut

Suomen riistakeskus perii lupapäätöksistä maksuja vuosina 2026–2027 seuraavasti:

*Jos eläimen pyydystämistä tai tappamista koskevassa lupa- tai hyväksymispäätöksessä tehdään samalla päätös myös kiellettyjen pyyntivälineiden ja pyyntimenetelmien käytöstä, siitä ei peritä erillistä maksua.

Lupapäätökset maksetaan maksulinkin kautta (sähköinen päätös) tai päätöksen mukana tulevalla laskulla. 

Hirvieläinten pyyntilupamaksut

Hirvieläimen pyyntiluvasta on suoritettava pyyntilupamaksu valtiolle. Pyyntilupamaksu suoritetaan kultakin kaadetulta hirvieläimeltä. Luvan saajan on suoritettava maksu viimeistään seitsemän päivän kuluttua hirvieläimen metsästyskauden päättymisestä.

Pyyntilupamaksun suuruus on:

Lupahakemusten käsittelyajat

Suomen riistakeskuksen lupahallintoon kuuluvien lupatyyppien odotettavissa olevat käsittelyajat ovat seuraavat:

Käsittelyajoissa on otettu huomioon, että selvityspyyntöihin on varattava kohtuullinen aika.

Akuutteja vahinkotilanteita koskevat poikkeuslupahakemukset voidaan käsitellä nopeimmillaan vuorokauden sisällä.

Virheellisen pyyntilupamaksun palauttaminen

Jos hirvieläinten pyyntiluvan saaja on maksanut liikaa pyyntilupamaksuja, tulee viipymättä hakea yli menevältä osalta palautusta. Palautuksen hakemiseen voi käyttää alla olevaa lomaketta tai vapaamuotoista hakemusta.

Hakemus virheellisen hirvieläinten pyyntilupamaksun palauttamiseksi (doc)

Hakemus osoitetaan Suomen riistakeskukselle, ja lähetetään lupahallinto.kirjaamo@riista.fi

tai postitse Suomen riistakeskus, Lupahallintokirjaamo
Sompiontie 1, 00730 Helsinki