Hoppa till innehåll Gå till webbplatskartan

Tre varghybrider identifierades bland bytet i den kvoterade vargjakten

Gemensamt pressmeddelande från Naturresursinstitutet och Finlands viltcentral

Tre varghybrider identifierades genom DNA-analys av bytet i den kvoterade vargjakten. Varghybrider räknas inte med i bytesuppföljningen och jakten fortsätter i de områden där varghybriderna erhölls som byte.

Jägarna har lämnat in DNA-prover från de vargar som fällts vid kvotjakten till Naturresursinstitutet (Luke). Luke har analyserat de DNA-prover som inkommit senast den 12 januari 2026 och genom analyserna har tre varghybrider identifierats.

Varghybriderna har konstaterats i kvotområdena i sydöstra Finland, Kaskö-Närpes och Peurainneva. Bytesuppgifterna om dem har tagits bort från bytesuppföljningen av kvotjakten. De berörda skyttarna har informerats om varghybridbytet.

– Att tre varghybrider har avlägsnats från den reproduktiva stammen i tre olika områden är en fin sak och viktigt för att bevara artrenheten hos vargstammen i områdena, säger Mia Valtonen, specialforskare vid Luke.

Totalt undersöktes 66 bytesprover, av vilka analysen lyckades för 62 prover. Av de fyra misslyckade proverna härstammar tre från djur som erhållits som byte i sydöstra Finland. I området återstår fortfarande jaktkvot för varg. Ett av de misslyckade proverna är från kvotområdet Rekikoski, som dock inte är ett förmodat varghybridområde.

– Att prover misslyckas är beklagligt, men inte ovanligt. De misslyckade proverna analyseras på nytt i nästa analyskörning och resultaten från dem fås under våren. Kvotjakten hinner dock avslutas innan resultaten av de följande analyserna är klara, säger Valtonen.

– Syftet är att i samband med kvotjakten också avlägsna varghybrider, som klassificeras som en invasiv främmande art. I detta skede är tre avlägsnade varghybrider ett bra resultat. Det är skäl att komma ihåg att det är möjligt att avlägsna varghybrider även med stöd av dispens, som inte är beroende av kvoterad jakt, säger Visa Eronen, jaktchef vid Finlands viltcentral.

Mer information om kvotjaktens inverkan på vargstammen fås i samband med uppskattningen av vargstammen. Uppskattningen av vargstammen som beskriver situationen i mars 2026 publiceras traditionsenligt i slutet av juni.

Analysen fokuserade på artidentifiering

Nyt tehdyissä analyyseissä on keskitytty ainoastaan lajintunnistukseen eli siihen, onko kyseessä puhdas susi vai koirasusi. Koirasudet pystytään tällä hetkellä tunnistamaan aina kolmannen polven takaisinristeymiin suteen saakka. Koirasusien tunnistamiseen luonnon susikannasta kehitetty SNP-paneeli on käytettävissä olevista menetelmistä kehittynein.

Todettujen koirasusien osalta on tehty myös yksilötunnistus, ja yksilöiden tiedot on päivitetty Luken Luonnonvaratieto-sivustolle taulukkoon tunnistetuista koirasusista. Analysoiduista koirasusiyksilöistä kaksi oli entuudestaan tuntemattomia ja yksi jo aiemmin tunnistettu. Väliaikatuloksia aiemmin tunnetuista susiyksilöistä julkaistaan helmikuun aikana samassa yhteydessä kuin ulostenäytekeräyksen tuloksia. Muiden metsästyksessä saaliiksi saatujen eläinten tarkemmat yksilöntunnistukset julkaistaan viimeistään susikanta-arvion julkaisun yhteydessä kesäkuussa. 

Lukessa kannanseurantaan käytettävä ns. susien SNP-paneeli on 96 erikseen valitun geneettisen markkerin joukko. Markkerit kertovat, mikä yksilö oli kyseessä, sukupuolen ja sukulaisuusanalyysin jälkeen mille susille se on sukua. 

Att avlägsna varghybrider är viktigt för Finlands natur

Jakten på varghybrider är viktig för att värna naturens mångfald och Finlands vargstam. Varghybrid definieras i lagstiftningen som en invasiv främmande art som hotar vargstammens livskraft och genetiska renhet. Dessutom kan korsningar mellan varg och hund vara mer tama än rena vargar, vilket medför ökade risker för både vargstammen och människor.

Varghybrider måste avlägsnas från naturen för att de inte ska kunna föröka sig och korsa sig med vargar. I den kvoterade jakten har det för områden med varghybrider fastställts en egen separat kvot, i syfte att trygga jägarnas rättsskydd i situationer där en varg blir byte i stället för en varghybrid.

För att döda en varghybrid, som klassificerats som en invasiv främmande art, krävs inte dispens. Det är dock mycket svårt att identifiera en varghybrid enbart utifrån utseendet. Fångsten av varghybrider kan fortsätta efter kvotjakten med stöd av dispenser.

varg

Ytterligare information

Visa Eronen, jaktchef, Finlands viltcentral, tfn 029 431 2331, visa.eronen@riista.fi

Mia Valtonen, specialforskare, Naturresursinstitutet, tfn 029 532 2428, mia.valtonen@luke.fi

De som ger ytterligare information är anträffbara torsdagen 22 januari fram till kl. 16 och fredagen 23 januari kl. 9–16.