Följ med jakten i realtid i Oma riista
Genom att följa rapporteringen är det möjligt att reagera på jaktsituationen under pågående jakt. Med hjälp av rapporterna är det möjligt att kontrollera situationen för jakten på olika områdesnivåer (förening, jvf, älgförvaltningsområde, viltcentralsområde, hela landet). Fångst- och observationsdata används t.ex. för att göra en uppskattning av älgstammen. Det är bra att utnyttja Oma riistas rapporter för att följa upp fångstsituationen i jvf och älgförvaltningsområdet och för att planera användningen av eventuella banklicenser.




Registrering av byten och observationer
Älg:
- Alla jaktdagar registreras, även om inga observationer eller fällningar har gjorts den dagen.
- Alla älgar som har setts under jaktdagen i samband med jakten registreras endast en gång, även om samma individ har setts flera gånger.
- Det är viktigt att komma ihåg att också föra in fällda djur som observationer, eftersom de inte automatiskt registreras som observationer.
Vitsvanshjort:
- För vitsvanshjort antecknas observationer som gjorts i samband med jakt. En och samma individ kan registreras flera gånger.
- För vitsvanshjort skapas inte en jaktdag. Den skapas automatiskt endast för de dagar då man har fått byte eller registrerat observationer.


För älg ställs de registrerade observationerna i relation till den tid som använts för jakt och därför är det viktigt att registrera varje jaktdag. För vitsvanshjort används observationerna endast för att fastställa stammens struktur, varvid uppgifter om jaktdagar inte behövs och överlappande registreringar saknar betydelse. Alla fällningar och observationer ska registreras noggrant, helst genast på jaktdagen eller senast inom ett par dagar efter jakten.
Anvisningar för anteckning
Jaktledarfunktioner i mobilapplikationen

I mobilapplikationen kan jaktledaren registrera byte, observationer och jaktdagar samt godkänna medlemmarnas fångst- och observationsregistreringar via mobilen. Denna funktion syns endast hos jaktledare.
Med terrängappen kan jaktledaren lägga till jaktdagar och registrera observationer och fällningar redan ute i terrängen i oma riista.
Anmälan om jaktledare och avslutande av en delägares jakt kan fortfarande göras endast i webbtjänsten.
Vid användning av terrängapplikationen bör man kontrollera att den senaste versionen är aktiverad och att man i inställningarna har valt automatisk synkronisering.
Visa jaktledarens kontaktuppgifter


Uppdatering och redigering av jaktområden
Jaktledaren ska se till att de jaktområden som antecknats i oma riista eller någon annan karttjänst är uppdaterade och innehåller de områden för vilka jaktlicensen har beviljats. Markägaren kan tillåta jakt på hjortdjur på sina marker, men själva jakten kräver i fråga om licensbelagda arter alltid också en jaktlicens som beviljats för området. Viltcentralen kan i sina tillståndsbeslut utesluta vissa områden, antingen på grund av att sökanden inte har konstaterad jakträtt till dem, de är s.k. splittrade områden, dvs. de är inte förenade med ett större licensområde på minst 1000 ha/500 ha, eller på grund av att området är ett s.k. konfliktområde, dvs. det har ingått i flera än en sökandes ansökan och jakträtten till området är oklar. Endast en kontaktperson som antecknats i föreningens oma riista kan redigera och uppdatera kartområdena i tjänsten. Om jaktledaren själv inte har dessa rättigheter ska hen se till att uppdateringarna ändå görs.