De regionala viltråden

saksanseisoja, Suomussalmi, syyskuu

För varje verksamhetsområde inom Finlands viltcentral har det valts ett regionalt viltråd. Det är ett strategiskt förvaltningsorgan på regional nivå som stöder viltpolitiken och deltar i beredningen av den. De regionala viltrådens uppgifter anges i viltförvaltningslagen och i förordningen om viltförvaltningen.

De regionala viltråden ökar ett öppet och interaktivt samarbete med intressentgrupperna och strävar genom sin verksamhet efter att främja sammanjämkandet av olika intressen. Dessutom deltar de regionala viltråden i beredningen av de riksomfattande förvaltningsplanerna som styr vården av viltbeståndet.

De regionala viltråden behandlar ärenden som gäller vilthushållning samt stöder, leder och bistår Finlands viltcentrals verksamhet i andra uppgifter än offentliga förvaltningsuppgifter och personalförvaltning. De regionala viltråden kan ha en viktig roll även som samarbetspartner till landskapsförbunden vid beredningen av landskapsstrategier.

Ett regionalt viltråd har högst tio medlemmar, av vilka sex representerar regionens jaktvårdsförening. Till ett regionalt viltråd hör dessutom representanter för landskapsförbundet, NTM-centralen, skogscentralen och en regionalt betydelsefull markägarorganisation.

De regionala viltråden utses av jord- och skogsbruksministeriet på förslag av jaktvårdsföreningarnas regionmöten och intressentgrupperna, och mandatperioden är tre år. De ärenden som behandlas på mötena bereds och föredras av en anställd på Finlands viltcentral.

Medlemmarna i de regionala viltråden 1.8.2014–31.7.2017

Medlemmar (personlig ersättare inom parentes):

Södra Tavastland

  • Juha Mäki, ordförande (Juha Lahti)
  • Mikko Simola, vice ordförande (Jukka Lehtinen)
  • Erkki Alanne (Simo Nikula)
  • Kari Kuparinen (Harri Mansikkamäki)
  • Hannu S. Laine (Reijo Snellman)
  • Erkki Lähde (Matti Kultanen)
  • Antero Niemelä (Jari Paakkunainen), Tavastlands förbund och Päijät-Häme förbund
  • Päivi Laurila (Kari Kivikko), NTM-centralen i Tavastland
  • Antti Koskimäki (Mikko Kallioinen), Finlands skogscentral
  • Aki Kaivola (Asta Sarkki), MTK Häme

Södra Savolax

  • Juhani Kukkonen, ordförande (Veli Kovanen)
  • Seppo Törnroos
  • Seppo Valonen (Markku Salminen)
  • Pekka Olkkonen (Tommi Vehmala)
  • Heikki Joskitt (Kari Hänninen)
  • Hannu Heinonen (Erkki Sairanen)
  • Olli Nepponen (Saima Poutamo), Södra Savolax landskapsförbund
  • Jorma Tiitinen (Arto Ustinov), NTM-centralen i Södra Savolax
  • Antti Heikkilä (Hannu Seppänen), Finlands skogscentral
  • Timo Leskinen (Pasi Häkkinen), Metsänomistajien liitto Järvi-Suomi och MTK Etelä-Savo

Sydöstra Finland

  • Einari Kapiainen, ordförande (Harri Hulkkonen)
  • Jarmo Myllylä, vice ordförande (liro Sokero)
  • Kai Korpi (Ahti Hannola)
  • Ari Kylliäinen (Vesa Hyypiä)
  • Harri Kälviäinen (Juha Hovi)
  • Matti Soukka (Jukka Autio)
  • Antti Rämä (Lotta Vuorinen), Södra Karelens förbund och Kymmenedalens förbund
  • Jussi Kailasto (Simo Jokinen), NTM-centralen i Sydöstra Finland
  • Pekka Kuitunen (Pekka Järvinen), Finlands skogscentral
  • Timo Partinen (Antti Mattila), Metsänomistajien liitto Järvi-Suomi (Skogsägarförbundet Insjöfinland)

Kajanaland

  • Asko Keski-Nisula,ordförande (Alpo Lapinlampi)
  • Jukka Daavittila, vice ordförande (Jalo Karhu)
  •  Mikko Kanniainen (Aimo Tervamäki)
  • Erkki Leinonen (Erkki Rautiainen)
  • Pentti Huttunen (Jukka Tervo)
  • Teuvo Suutari (Ismo Makkonen)
  • Hannu Heikkinen (Martti Juntunen), Kainuun liitto
  • Jouko Saastamoinen (Kalle Torvinen), NTM-centralen i Kajanaland
  • Jyrki Haataja (Juhani Pyykkönen), Finlands skogscentral
  • Markku Ronkainen (Kari Paavilainen), Metsänomistajien liitto Pohjois-Suomi (Skogsägarförbund Norra Finland) och MTK Pohjois-Suomi

Mellersta Finland

  • Leo Houhala, ordförande (Ilkka Leppänen)
  • Reijo Vesterinen, vice ordförande (Pertti Mäkelä)
  • Kari Kiiskinen (Tauno Karjalainen)
  • Yrjö Soidinmäki (Tero Lahtinen)
  • Matti Haapala (Samuel Uusitalo)
  • Ahti Huikari (Sami Wiik)
  • Mika Kyrö (Pauli Partanen), Mellersta Finlands förbund
  • Matti Sipponen (Auvo Hamarus), NTM-centralen i Mellersta Finland
  • Ari Nikkola (Helena Reiman), Finlands skogscentral
  • Matti Timonen (Tuomas Häkkinen), Metsänomistajien liitto Järvi-Suomi (Skogsägarförbundet Insjöfinland) och  MTK Keski-Suomi (MTK Mellersta Finland)

Lappland

  • Jari Huhtamella, ordförande (Jouko Ala-Poikela)
  • Timo Kovala, vice ordförande (Timo Marttinen)
  • Mikko Niemelä (Tapio Kellokumpu)
  • Kyösti Pöllänen (Jouko Rantamaula)
  • Juha Rytilahti (Esko Savukoski)
  • Pasi Romakkaniemi (Maija-Liisa Pakisjärvi)
  • Veikko Virtanen (Maarit Airaksinen), Lapplands förbund
  • Ari Neuvonen (Merja Lämsä), NTM-centralen i Lappland
  • Ari Keskimölö (Kari Välikangas), Finlands skogscentral
  •  Jukka Aula (Kaija Kinnunen), Metsänomistajien liitto Pohjois-Suomi (Skogsägarförbund Norra Finland) och MTK Lappi

Uleåborg

  • Risto Hanhineva, ordförande (Esa Kukkonen)
  • Erkki Perälä, vice ordförande (Teppo Kakkonen)
  • Pentti Murtovaara (Kalevi Hirvonen)
  • Kauko H. Rankinen (Markku Halonen)
  • Tero Seppänen (Väinö Väänänen)
  • Heikki Kopponen (Martti Ojalehto)
  • Ismo Karhu (Katarina Timisjärvi), Norra Österbottens förbund
  • Jorma Pessa (Satu Kuusela), NTM-centralen i Norra Österbotten
  • Eljas Heikkinen (Risto Mulari), Finlands skogscentral
  • Markku Anttila (Seppo Ritola), Metsänomistajien liitto Pohjois-Suomi (Skogsägarförbund Norra Finland) och MTK Pohjois-Suomi

Österbotten

  • Pauli Kiviluoma, ordförande (Tapio Kalliomäki)
  • Toni Peltoniemi, vice ordförande (Toimi Kalliokoski)
  • Markku Mäki-Petäjä (Sauli Ojatalo)
  • Heikki Lehisalo (Tapio Takanen)
  • Olavi Rasku (Markku Ylinen)
  • Olli Kangas (Reijo Laakso)
  • Kai Pöntinen (Jaakko Niemistö), Södra Österbottens förbund
  • Esa Koskenniemi (Tatu Latvatalo), NTM-centralen i Södra Österbotten
  • Jorma Vierula (Antti Pajula), Finlands skogscentral
  • Timo Kankaanpää (Timo Lankila), MTK Etelä-Pohjanmaa (MTK Södra Österbotten) och Metsänomistajien liitto Länsi-Suomi (Skogsägarförbundet Västra Finland)

Norra Tavastland

  • Antti Uotila, ordförande (Jorma Kalhola)
  • Vesa Kastari, vice ordförande (Esa Hell)
  • Tapio Luuri (Pekka Kojola)
  • Pauli Nyström (Jari Salminen)
  • Matti Liesjärvi (Eero Asunta)
  • Antti Franssila (Asko Mäkelä)
  • Mikko Koponen (Marko Mäkinen), Birkalands förbund
  • Hannu Wirola (Harri Vitikka), NTM-centralen i Birkaland
  • Arto Sorri (Heikki Helin), Finlands skogscentral
  • Mikko Tervaniemi (Antero Unkila), MTK-Pirkanmaa (MTK Birkaland) och Metsänomistajien liitto Länsi-Suomi (Skogsägarförbundet Västra Finland)

Norra Karelen

  • Pentti Pulkkinen, ordförande (Eeva Lipponen)
  • Reima Ovaskainen, vice ordförande (Veikko Sorsa)
  • Pertti Jeskanen (Minna Leppänen)
  • Esa Räty (Osmo Keronen)
  • Ari Holopainen (Olli Piiroinen)
  • Pertti Harinen (Eino Vartiainen)
  • Hannu Hoskonen (Esko Saastamoinen), Norra Karelens landskapsförbund
  • Mika Pirinen (Tuomo Hämäläinen), NTM-centralen i Norra Karelen
  • Kyösti Hassinen (Kari Soininen), Finlands skogscentral
  • Paavo Tanskanen (Ilkka Romppanen), MTK Pohjois-Karjala (MTK Norra Karelen) och Metsänomistajien liitto Pohjois-Karjala (Skogsägarförbundet Norra Karelen)

Norra Savolax

  • Risto Juntunen, ordförande (Jukka Karhunen)
  • Juhani Ruotsalainen, vice ordförande (Marko Metso)
  • Matti J. Kukkonen (Kalevi Koskinen)
  • Heikki Ruotsalainen (Tauno Hyvönen)
  • Kalevi Savolainen (Arto Räsänen)
  • Janne Mustikkamaa (Matti Laitinen)
  • Rauno Kettunen (Santtu Tenhunen), Norra Savolax förbund
  • Timo Takkunen (Veli-Matti Vallinkoski), NTM-centralen i Norra Savolax
  • Markku Remes (Jarkko Partanen), Finlands skogscentral
  • Juhani Savolainen (Jukka Hujala), Metsänomistajien liitto Järvi-Suomi (Skogsägarförbundet Insjöfinland) och MTK Pohjois-Savo

Kust-Österbotten

  • Mikael Nyhoim, ordförande (Kjell Fellman)
  • Dan Falk, vice ordförande (Karl-Gustav Hietanen)
  • Håkan Bystedt (Olof Skog)
  • Kaj Westerback (Erik Lindgård)
  • Sören Finne (Lars Skog)
  • Jarl Bergkulla (Kurt Lillhannus)
  • Lorenz Uthardt (Mathias Lindström), Österbottens förbund – Pohjanmaan liitto
  • Jan Flemming (Frank Norrén),  NTM-centralen i Österbotten
  • Greger Erikslund (Stefan Thölix), Finlands skogscentral
  • Stig Simons (Jan-Erik Ravals), Skogsägarförbundet Kusten — Metsänomistajien liitto Rannikko

Satakunta

  • Erkki Kallio, ordförande (Jorma Peltomäki)
  • Matti Tervakangas, vice ordförande (Jari Viikilä)
  • Matti Isokallio (Juha Virtanen)
  • Pekka Lahdenperä (Heikki Vanha-Kuitti)
  • Leevi Ranne (Jarkko Fagerström)
  • Yrjö Inkinen (Asko Rantala)
  • Anne Savola (Päivi Liuska-Kankaanpää), Satakunta förbund
  • Hanna Mäntylä (Pekka Antila), NTM-centralen i Satakunta
  • Juhani Soukainen (Tapio Nummi), Finlands skogscentral
  • Veli-Pekka Suni (Markus Peltola), MTK Satakunta och Metsänomistajien liitto Länsi-Suomi (Skogsägarförbundet Västra Finland)

Nyland

  • Mikael Antell, ordförande (Ari Puolakoski)
  • Markku Tuominen, vice ordförande (Harri Nurminen)
  • Henrik Rehn (Tomas Landers)
  • Niklas Christensen (Dick Sjöblom)
  • Pekka Koponen (Mikko Piirtola)
  • Harri Snirvi (Hannes Vickholm)
  • Lasse Rekola (Silja Aalto), Nylands förbund
  • Petri Knaapinen (Timo Olin), NTM-centralen i Nyland
  • Karen Wik-Portin (Antti Koskimäki), Finlands skogscentral
  • Seppo Lepola (Henrik Lindström), MTK-Uusimaa (MTK Nyland) och Nylands svenska producentförbund

Egentliga Finland

  • Martin Hägglund, ordförande (Väinö Koli)
  • Teppo Kaamanen, vice ordförande (Petri Siutla)
  • Erkki Vehviläinen (Ville-Veikko Haveri)
  • Patrick Johansson (Frej Henriksson)
  • Marko Perkkiö (Erkki Sahlsten)
  • Jorma Launiainen (Pekka Oksanen)
  • Juho Savo (Timo Juvonen), Egentliga Finlands förbund
  • Risto Timonen (Jaakko Klang), NTM-centralen i Egentliga Finland
  • Arto Teittinen (Karen Wik-Portin), Finlands skogscentral
  • Markus Peltola (Pontus Enestam), MTK Varsinais-Suomi, Metsänomistajien liitto Länsi-Suomi (Skogsägarförbundet Västra Finland), Åbolands skogsägarförbund och Åbolands svenska lantbruksproducentförbund
Uppdaterad 14.4.2016